Sprzedaż samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu – 2023
Działalność leasingowa w Polsce jest znana od lat, a osoby prowadzące własny biznes coraz chętniej decydują się na leasing samochodów. Wątpliwości budzą jednak zmiany w przepisach, które wpłynęły na sprzedaż samochodu po leasingu. Ten artykuł wyjaśnia zmiany w przepisach dotyczących leasingu po 2021 roku i jak te zmiany wpłynęły na sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu.
Spis treści:
- Sprzedaż samochodu po leasingu. Jak było wcześniej?
- Wykup z leasingu i sprzedaż w tym samym miesiącu — nowe ograniczenia.
- Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu na osobę prywatną — co się zmieniło po 2022 roku?
- Sprzedaż samochodu firmowego wykupionego po leasingu — konsekwencje podatkowe?
- Darowizna samochodu rodzinie jako sposób na obejście podatku
- Sprzedaż auta po leasingu — podsumowanie
Sprzedaż samochodu po leasingu. Jak było wcześniej?
Do niedawna takie działanie nie zajmowało wiele czasu. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych aż do końca 2021 roku mogli wykupić auto do majątku prywatnego niezależnie od tego, czy kończył się leasing ciężarówki, czy leasing samochodu osobowego. Jeżeli sprzedaż pojazdu następowała po minimum 6 miesiącach od zakończenia umowy, nie rodziło to konieczności płacenia podatku dochodowego od takiej transakcji.
Co ważne, stare przepisy obowiązują i będą obowiązywać wszystkie umowy leasingu, które zakończyły się przed końcem 2021 roku. W takiej sytuacji możesz jeszcze sprzedać auto przejęte do majątku prywatnego bez martwienia się o przepisy Polskiego Ładu. Jest to o tyle istotne, że choć nowe przepisy nie wprowadziły znaczących zmian, jeśli chodzi o leasing samochodów osobowych, leasing naczep czy leasing ciągnika siodłowego, to zmodyfikowany został okres, po którym pojazd zostaje uznany za majątek prywatny przedsiębiorcy.
Wykup z leasingu i sprzedaż w tym samym miesiącu — nowe ograniczenia.
Nowe przepisy wprowadziły istotne zmiany dla tych, którzy planują wykup samochodu z leasingu na firmę a jego sprzedaż. Jeżeli planujesz sprzedać pojazd zaraz po zakończeniu umowy leasingowej, musisz teraz wziąć pod uwagę, że sprzedaż samochodu po leasingu 2022 jest obecnie opodatkowana jako przychód z działalności gospodarczej.
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu na osobę prywatną — co się zmieniło po 2022 roku?
Po zakończeniu umowy leasingu, wiele osób decyduje się na sprzedaż auta wykupionego z leasingu. Jednak od 2022 roku, samochód wykupiony z leasingu staje się własnością prywatną dopiero po 5 latach od końca roku podatkowego, w którym nastąpił wykup. Oznacza to, że sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu na osobę prywatną przed upływem 5 lat jest teraz opodatkowana jako przychód z działalności gospodarczej.
Sprzedaż samochodu firmowego wykupionego po leasingu — konsekwencje podatkowe?
Sprzedaż samochodu firmowego wykupionego z leasingu wiąże się z naliczeniem pełnej 23-procentowej stawki podatku, nawet jeśli przy wykupie auta z leasingu na cele mieszane odliczono tylko 50% naliczonego VAT. Ważnym ograniczeniem jest także okres korekty, który dla kwot powyżej 15 tys. zł wynosi 60 miesięcy.
Darowizna samochodu rodzinie jako sposób na obejście podatku
Możliwe jest sprzedanie auta wykupionego do majątku prywatnego bez konieczności płacenia podatku w okresie krótszym niż 6 lat poprzez darowiznę auta osobie z najbliższej rodziny, która może sprzedać auto bez konieczności płacenia podatku PIT i składki ZUS już po upływie 6 miesięcy.
Sprzedaż auta po leasingu — podsumowanie
Oczywiście nie sprawia to, że oferty leasingowe na samochody przestały się opłacać. Utrudnienie sprzedaży pojazdu jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej to jedyna istotna zmiana, która nie dotyka przecież wszystkich klientów. Warto jednak skorzystać z profesjonalnego doradztwa leasingowego, by zarobić na niej jak najwięcej. Sprawdź, jak korzystne warunki możemy zaproponować, jeśli chodzi o leasing auta używanego. Kalkulator leasingowy online pozwoli Ci dokonać wyliczeń w pełni anonimowo — wystarczy, że wypełnisz jedynie podstawowe dane o typie i wartości pojazdu.
Wykupiłem 30.11.2023 samochód dostawczy FORD TRANSIT (kupiłem nowy w salonie FORD-a w 2020 roku) po leasingu 3 letnim i chciałbym go sprzedać. Posiadam również drugi samochód dostawczy FORD TRANSIT używany z 2019 roku (kupiłem go w tym samym salonie FORD-a w styczniu 2023 roku). Chciałbym, jak oczywiście się uda sprzedać te dwa samochody, kupić nowy samochód FORD TRANSIT. Posiadam firmę płacę VAT-7 i podatek liniowy, dodatkowo jestem emerytem od prawie dwóch lat.
Jakie zapłacę podatki i czy są jakieś ograniczenia czasowe? Znajomy powiedział mi jakieś informacje, dlatego zwracam się do Pana z prośbą o informacje. Z góry dziękuję.