Zdolność leasingowa: Kto może wziąć samochód w leasing?
Leasing samochodów to jedna z najpopularniejszych form finansowania pojazdów w Polsce. Jednak przed podjęciem decyzji o leasingu warto zrozumieć, kto może wziąć auto w leasing i jakie warunki należy spełnić. Ten artykuł odpowie na pytanie, kto może wziąć samochód w leasing, jakie są warunki wzięcia auta w leasing oraz jak oceniana jest zdolność leasingowa w różnych procedurach. Ponadto, dowiemy się, kto nie dostanie leasingu oraz jak sprawić aby Twoja zdolność leasingowa wzrosła.
Spis treści:
Jakie warunki trzeba spełniać, aby wziąć auto w leasing?
Aby sfinansować auto w leasingu, należy spełnić określone warunki. Różnią się one w zależności od rodzaju leasingu oraz leasingodawcy. Przede wszystkim, firmy leasingowe w Polsce preferują klientów prowadzących działalność gospodarczą od dłuższego czasu, generujących regularne dochody, co zwiększa ich wiarygodność finansową. Istotnym elementem, jest pozytywna historia kredytowa zarówno względem leasingodawcy oraz banków. Obecnie firmy leasingowe proponując warunki wzięcia auta w leasing sprawdzają zdolność leasingową na podstawie terminowości płatności dotychczasowych zobowiązań finansowych w innych firmach leasingowych.
Pamiętajmy, że w miarę postępu informatycznego coraz więcej zobowiązań jest raportowanych do BIK. Nie są to jedynie kredyty ale również leasingi, pożyczki parabankowe oraz faktury za prąd czy abonament telefoniczny. Często, w naszym przekonaniu niewielka zaległość w spłacie, może skutkować odmową finansowania i decyduje o tym kiedy można wziąć leasing na interesujących nas warunkach, a kiedy nie.
Warunki wzięcia auta w leasing to nie tylko zdolność leasingowa ale również dwa bardzo istotne elementy – sam przedmiot leasingu oraz dostawca tego przedmiotu. Oba czynniki bardzo często determinują kiedy można wziąć leasing. Otóż zakup pojazdu od sprzedawcy “z czarnej listy” czyli nieakceptowalnego dla danej firmy leasingowej wiąże się z automatyczną odmową finansowania. Podobnie szemrane pochodzenie pojazdu, zawyżona wartość rynkowa auta, bądź nieakceptowalna historia szkodowa. W takich przypadkach, najczęściej wystarczy zmienić przedmiot leasingu decydując się na inny samochód.
Zdolność leasingowa w procedurze standardowej
W procedurze standardowej ocena zdolności leasingowej jest bardzo szczegółowa. Leasingodawca decyduje, kiedy można wziąć leasing analizując pełną dokumentację finansową, w tym bilanse, rachunki zysków i strat oraz deklaracje podatkowe. Niezbędne jest również szczegółowe wypełnienie wniosków leasingowych wraz z licznymi załącznikami najczęściej dotyczącymi zobowiązań leasingobiorcy wraz z listą leasingów i kredytów, struktury sprzedaży, listy dostawców i odbiorców oraz stanu majątkowego leasingobiorcy.
Decyzja, kto może wziąć auto w leasing, poparta jest również analizą historii kredytowej w BIK i innych bazach. Dotyczy ona zarówno firmy leasingobiorcy jak również beneficjentów (osób posiadających przynajmniej 25% udziałów w spółce) oraz reprezentantów.
Zdolność leasingowa w procedurze uproszczonej
Procedura uproszczona leasingu to rodzaj akceptacji umowy leasingu, który znacznie skraca proces ubiegania się o finansowanie. W przeciwieństwie do standardowej, procedura uproszczona wymaga mniej dokumentów i ogranicza ich ilość do absolutnego minimum, oczywiście inaczej rozumianego przez różne firmy leasingowe. Decyzja, kto może wziąć samochód w leasing, jest zazwyczaj podejmowana na podstawie krótkiej analizy finansowej i historii kredytowej raportowanej w BIK. Stąd warunkiem koniecznym do zastosowania szybkiej ścieżki jest zgoda leasingobiorcy na sprawdzenie w bazach bankowych. Obecna praktyka wskazuje, że najczęściej jest ona wyrażana pisemnie, mailowo lub za pomocą sms.
Kto może wziąć auto w leasing w procedurze uproszczonej? Procedura uproszczona jest często stosowana w przypadku leasingu na przedmioty o wartości do 200 000 zł ale nie tylko. Zastosowanie procedury uproszczonej warunkowane jest również rodzajem przedmiotu leasingu oraz deklarowanym udziałem własnym. Przykładowo, praktycznie każda firma stosuje procedury uproszczone na auta nowe ale już niekoniecznie używane. Podobnie, zdolność leasingowa w procedurze uproszczonej rośnie wraz z deklarowanym udziałem własnym.
Warunki wzięcia auta w leasing mogą więc być różne. Warto zauważyć, że choć uproszczona procedura jest mniej wymagająca pod względem formalności i teoretycznie generuje wyższe ryzyko dla leasingodawcy. Mimo wszystko jej zastosowanie nie wiąże się z wyższymi kosztami leasingu.
Kto może wziąć auto w leasing?
O leasing mogą ubiegać się rozmaite grupy klientów. Są to zarówno firmy z długoletnim doświadczeniem na rynku jak i startupy, obcokrajowcy, a nawet osoby fizyczne. Finansowanie każdej z grup wiąże się z innym ryzykiem i decyzja kto może wziąć auto w leasing wiąże się z zastosowaniem różnych, mniej lub bardziej skomplikowanych procedur akceptacji.
Firmy
O finansowanie mogą ubiegać się zarówno małe, jak i duże podmioty niezależnie od formy prawnej. Najczęściej wnioski o leasing dla firm składane są przez jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powszechne jest również finansowanie spółek akcyjnych oraz popularnych w ostatnim czasie komandytowych. Pamiętajmy, że nie do końca ważne jest, aby firma wykazywała stabilne dochody. Decyzja, kto może wziąć auto w leasing może zostać rozpatrzona w procedurze uproszczonej. Najważniejsze, aby firma i jej właściciele wykazali się pozytywną historią kredytową. Dowiedz się także, jak długo trzeba mieć firmę, żeby dostać leasing.
Startupy
Mimo, że startupy i nowe firmy często mają krótką historię działalności, również mogą ubiegać się o leasing. Kluczowe jest przedstawienie perspektyw rozwoju np. w formie listu intencyjnego od potencjalnych kontrahentów oraz posiadanego doświadczenia w branży. Potencjalny leasingobiorca powinien pokazać firmie leasingowej, że jego firma ma potencjał do generowania dochodów i spłacania rat leasingowych. Pamiętajmy, że to firma leasingowa ostatecznie decyduje, kto może wziąć samochód w leasing i ostatecznie określa warunki wzięcia auta w leasing. Warto więc przedstawić wszelkie dodatkowe dokumenty potwierdzające, że nasza zdolność leasingowa jest wysoka. Jeżeli wniosek o leasing dla nowych firm będzie złożony niechlujnie lub przez osobę bez doświadczenia najprawdopodobniej spotkamy się z odmową finansowania lub propozycją wpłaty bardzo wysokiego udziału własnego.
Obcokrajowcy
Osoby prowadzący działalność w Polsce mogą ubiegać się o leasing dla obcokrajowców na podobnych zasadach jak obywatele polscy. Ważne jest, aby mieli zarejestrowaną firmę, najczęściej w postaci spółki z o.o. lub jednoosobowej działalności gospodarczej i wykazywali stabilność finansową. Niezmierne istotne jest posiadanie własnego biura lub lokalu. Powszechnie stosowana rejestracja firmy w biurach wirtualnych jest najczęstszym powodem odmowy finansowania. Proszę postawić się w sytuacji leasingodawcy który w przypadku braku terminowych spłat leasingu nie będzie w stanie skutecznie skontaktować się z leasingobiorcą. Biuro wirtualne znacznie zwiększa potencjalne ryzyko finansowania dla firmy leasingowej która decydując kto może wziąć leasing, najczęściej automatycznie, bez szczegółowej analizy wyda w takim przypadku decyzję negatywną.
Osoby fizyczne
Osoby fizyczne będące konsumentem mogą wziąć leasing na samochód pod warunkiem, że ich zdolność leasingowa zostanie wiarygodnie udokumentowana. Leasingobiorca powinien przedstawić zaświadczenie o zarobkach lub przesłać potwierdzenie wpłaty na polski rachunek bankowy trzech ostatnich wynagrodzeń.
Co ciekawe część firm leasingowych stosuje przy leasingu konsumenckim procedury uproszczone. Najczęściej przy wpłacie rzędu 10% konsument otrzyma finansowanie na nowy samochód jedynie deklarując w formie oświadczenia wysokość swoich zarobków. Wymogiem będzie posiadanie pozytywnej historii w BIK. Po raz kolejny to kto może wziąć samochód w leasing, jest więc bardziej uzależnione od dobrej kultury płatniczej leasingobiorcy, a nie jego dochodów. To jedna z niezmiernie istotnych kwestii odróżniających leasing konsumencki od kredytów bankowych gdzie zdolność leasingowa/kredytowa jest najważniejszym kryterium akceptacji finansowania z uwagi na rekomendacje KNF.
Kto nie dostanie leasingu?
Nie wszyscy mogą liczyć na uzyskanie leasingu. Osoby z negatywną historią kredytową, które mają zaległości w spłatach kredytów, z pewnością napotkają trudności w uzyskaniu finansowania. Dotyczy to zarówno konsumentów, firm oraz ich reprezentantów i właścicieli. Firmy w złej kondycji finansowej, które wykazują straty lub brak regularnych dochodów nie koniecznie będą miały problem z uzyskaniem leasingu. Ważne jest, aby w takim przypadku skontaktować się z doświadczonym doradcą leasingowym z FI Finance Polska który doradzi w jakiej firmie złożyć wniosek aby został rozpatrzony w procedurze uproszczonej. Kto może wziąć auto w leasing zależy często od osoby dobrze znającej procedury w poszczególnych firmach leasingowych składającej wniosek we właściwej firmie.
W przypadku negatywnej historii płatniczej, największe firmy leasingowe z pewnością odmówią finansowania. Istnieje na rynku co najmniej kilka firm akceptujących zwiększone ryzyko związane z wpisami w BIK, KRD czy zajęciami komorniczymi. W takim przypadku warunki wzięcia auta w leasing będą gorsze i przełożą się na wyższy koszt leasingu. Nie przekreśla to jednak możliwości sfinansowania tańszego auta którego koszty w rozbiciu na długi okres nie stanowią znacznego obciążenia dla leasingobiorcy.
Jak sprawdzić czy możesz wziąć leasing na samochód?
Aby sprawdzić, kto może wziąć samochód w leasing, warto skorzystać z kalkulatora leasingowego dostępnego na stronie Leasingfi.pl. Kalkulator leasingowy pozwala oszacować koszty leasingu w zależności od rodzaju finansowania, przedmiotu leasingu oraz jego wieku i wybrać najtańszą ofertę na rynku. Po pobraniu oferty najlepiej skontaktować się z opiekunem z FI Finance Polska który jest w stanie wstępnie ocenić zdolność leasingową Twojej firmy i zaproponować firmę stosującą procedury uproszczone lub inną w zależności od bieżących potrzeb.
Kto może wziąć leasing na samochód – podsumowanie
Leasing samochodowy jest dostępny dla różnych grup klientów, w tym firm, startupów, obcokrajowców i osób fizycznych. Kluczowe jest spełnienie określonych warunków, takich jak pozytywna historia kredytowa, a niekoniecznie zdolność leasingowa. Skorzystanie z kalkulatora leasingowego pomoże w pobraniu najlepszej oferty leasingu, a kontakt z naszym doradcą w ocenie możliwości uzyskania leasingu.
Warto pamiętać, że leasingodawcy różnią się wymaganiami, dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z ofertami różnych firm leasingowych i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym. O tym kiedy można wziąć leasing ostatecznie zadecyduje wybrane towarzystwo leasingowe i choć to elastyczna i wygodna forma finansowania zawsze należy spełnić określone kryteria.